.RU

Сабақ жабдықтары: карточкалар, электрондық оқулық. Сабақтың түрі: жаңа білім беру

Дата08.09.2017өлшемі60.97 Kb.
Тақырыбы: Деректерді мұрағаттау

Мақсаты: 1. Білімділік: Деректерді мұрағаттау жайлы түсінік беру.

2. Дамытушылық: Файлдарды мұрағатқа әзірлеу және мұрағаттан алып шығуға үйрету.

3. Тәрбиелік: тындаушылардың компьютерге деген қызығушылығын арттыру.


Сабақ жабдықтары: карточкалар, электрондық оқулық.

Сабақтың түрі: жаңа білім беру.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: демонстрация, компьютерлік практикум, анализ.
Сабақтың барысы:

І. Үйымдастыру:

1. Компьютерлердің сабаққа дайын болуы.

2. Тындаушылардың сабаққа дайын болуы.

3. Сабақтың мақсаты мен барысын хабарлау – 1 мин.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

Алдынғы 3 модульді қамтитын тест беріледі. (Тест 10 сұрақтан тұрады. Орындау уақыты 5 мин. Талдау – 1 мин. Жалпы уақыты – 6 мин).



  1. Ақпарат өлшеудің ең кіші бірлігі

  1. Бод

  2. Бит

  3. Байт

  4. Гигабайт

  1. АЛМА сөзінде неше бит ақпарат сақталған.

  1. 4

  2. 8

  3. 16

  4. 32

  1. Пайдаланушы компьютер алдында қандай қашықтықта отыруы қажет.

  1. 20-30 см

  2. 40-50 см

  3. 60-70 см

  4. 80-90 см

  1. Компьютер жаңылысатын жағдайта, тұрып қалған жағдайда компьютерді өшірмей, қайта жүктеу үшін қандай пернелерді басу керек:

  1. Ctrl+Alt

  2. Shift + Alt+ Ctrl

  3. Shift+Ctrl

  4. Ctrl+Alt+Del

  1. Windows амалдық жүйесінен шығу үшін қандай әрекеттерді орындау қажет:

  1. Пуск – өшіру - жұмысты аяқтау

  2. Барлық ашық бағдарламаларды жабу – Пуск - өшіру – жұмысты аяқтау

  3. Жүйелі блоктағы батырманы басу

  4. Пуск – жүйеден шығу.

  1. Сызбалық кескіндермен жұмыс жасауға мүмкіндік беретін стандартты бағдарлама:

  1. WordPad

  2. Paint

  3. Блокнот

  4. Жетектегіш

7. Тұрғылықты диск деп .... дискіні атайды.

  1. А

  2. В

  3. C

  4. D

    1. Windows амалдық жүйесінде анықтама шығару үшін қандай пернелікті басуға болады.

  1. F12

  2. F4

  3. F10

  4. F1

    1. Берілген кеңейтулерден сурет кеңейтуін тап.

  1. .doc

  2. .jpg

  3. .avi

  4. .htm

    1. Компьютердің

    1. негізгі блоктары:

  1. Жүйелік блок, монитор, пернелік тақта

  2. Тінтүір, монитор, жүйелік блок

  3. Басыпшығарғыш, монитор, жүйелік блок

  4. Пернелік тақта, модем, жүйелік блок.

ІІІ. Жаңа білім беру -15 мин

  1. Өзіндік жұмыс: - 10 мин

Электрондық оқулықпен жұмыс: Модуль №4 бойынша «Деректерді мұрағаттау» тақырыбы бойынша сараптау жасау.

Ол үшін тыңдаушылар модульде берілген тақырыптарға шолу жасайды. Негізгі ұғымдар мен түсініксіз терміндерді даптерге жазып алады. Жаңа ұғымдарға сараптау жасалады.



  1. Демонстрация. 5мин

  1. Мұрағатты әзірлеу бөлігі бойынша

  2. Өзінен -өзі шешілетін архив (SFX ) мұрағатын жасау. Ол не үшін керек.

  3. Мұрағаттан шығарып алу бөлігі бойыша

IV Жаңа білімді бекіту 15 мин

Компьютерлік практикум:

Тапсырмалар жеке беріледі. Мысалы тапсырма №1:


  1. Өзіңіздің қалтаңызға оң жақ батырмамен шертіңіз, шыққан мәзірден WINRAR – добавить в архив командасын орындаңыз

  2. архивті әзірлеу терезесінде – обзор батырмасын басып – Жұмыс үстелін таңдаңыз. Және метод сжатия мәзірінен – максимальный деп таңдаңыз.

  3. ОК –батырмасын басыңыз.

  4. Әзірленген мұрағат пен өзініңдің қалтаңыздың көлемін салыстырыңыз. Ол үшін қалтаға немесе мұрағатқа оң жақ батырмамен басып – жанама мәзірден –Свойства командасын таңдаймыз.

V. Сабақты қорытындылау: - 2 мин

Тақырып бойынша Венн диаграмасын құру






VI. Үйге тапсырма беру:-1 мин

Деректерді мұрағаттау тақырыбы бойынша қайталау. Қосымша іздену: Мұрағаттау бағдарламалары

Модуль №4

Сабақ №2

Тақырыбы: Вирустар. Вирусқа қарсы бағдарламалар.

Мақсаты: 1. Білімділік: Вирустар және вирусқа қарсы құралдар туралы түсінік беру.

2. Дамытушылық: Вирусқа қарсы бағдарламаларды пайдалануға үйрету.

3. Тәрбиелік: тындаушылардың компьютерге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақ жабдықтары: кластер, электрондық оқулық.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «мозговой штурм», компьютерлік практикум, кластер.,
Сабақтың барысы:

І. Үйымдастыру:

1. Компьютерлердің сабаққа дайын болуы.

2. Тындаушылардың сабаққа дайын болуы.

3. Сабақтың мақсаты мен барысын хабарлау – 1 мин.



ІІ Тындаушылардың алдыңда алған білімдерін тексеру:

Мұғалім алдынғы модульдерден және деректерді мұрағатау тақырыптары бойынша барлығы 15 сұрақ оқиды, осы сұрақтарға қысқа да нақты жауап беру қажет.Әр сұраққа жауап берушіге 5 ұпай қосылады. – 7 мин



ІІІ. Жаңа білім беру. 10 мин

Кіріспе әнгіме: 2 мин



  1. Вирустар.

Мысалы сіз бір фирмада жұмыс жасайсыз. Күнделікті бастығыныздан: «Мына құжатты 10 рет көшіріңіз» деген бұрық келеді. Оны сіз күнделікті 10 рет көшіретін болсаңыз, біршама уақыт ішінде сол қағаздар үстел үстін жайлап кетіп, сізге жұмыс жасауға кедергі болатынын байқайсыз. Вирус дегеніміз – компьютердегі ақпаратты зақымдайтын кішігірім бағдарлама.

Электрондық оқулықпен жұмыс: Вирус туралы сіздер 4 модульдің «Вирустар» сабағынан оқып шығыңыздар. (Тындаушылар оқып шыққаннан кейін осы тақырыпша бойынша сурақтар қойылады).- 3 мин

  • Вирус дегеніміз не? Ол қалай компьютерге келуі мүмкін. Ол компьютерді қалай зақымдайды? Вирусты кімдер жасайды?Қандай мақсатта?

  1. Компьютердің вируспен зақымдалғаның қалай анықтауға болады?

Дәптермен жұмыс: Тындаушылар зақымдалудың негізгі белгілерін жазып алады. – 2 мин

  1. Вирусты қалай жоюға болды?Вирусқа қарсы бағдарламалар.

Вирусты арнайы құралдар арқылы емдеуге және жоюға болады.Бірақ вирустар күннен күнге өзгеріп, көбейіп отырғандықтан. Ол кұралдарды жаңартып отыру қажет. Ондай вирусқа қарсы құралдарды шығаратын көптеген бағдармалаушылар бар. Пайдаланушы компьютерге қаңдай да болмасын антивируствқ құралды өзінің қалауы бойынша орнаталады және ол тек біреу болуы тиісті, біреше антивирустық құрал бір компьтерге орналаспайды. Олардың ішінде Dr Web, NOT32, Panda, Касперский антивирусы көп олданылады. Сондықтан да осы ең көп таралған Касперский антивирусын алайық. Ол тек компьютерді ғана емес, жергілікті желі мен дискілерді тексеру ғана емес, сонымен қатар интернет шабуылдардың алдың алу, электрондық хаттарды тексеру функцияларын орындайды.

Компьютермен жұмыс: Касперский антивирусының интерфейсімен танысу.- 3 мин

IV. Компьютерлік практикум: - 12 мин

Компьютерде келесі тапсырмаларды орыңдаңыз:



  1. Антивирус Касперского бағдарламасының лақабын табыңыз. Болмаған жағдайда Пуск батырмасы арқылы басты мәзір ішінен табыңыз.

  2. Поиск вирусов - «Мои документы» алдыңа құсбелгісін қойыңыз – поиск вирусов командаларын орындап, қапшықты вирусқа тексеріп шығыңыз.

  3. Сервис – обновления командасы арқылы режим запуска командасын тауып, «автоматически» дегенге өзгертіңіздер

  4. Сервис – файлы данных командасы арқылы карантинде (емдеуге орналасқан файлдар) неше файл бар екенің анықтаңыз.

  5. Антивирус жұмысын тоқтатып, қайта қосыңыздар

  6. Тінтүірдің он жақ батырмасына басып – Проверить на вирусы командасын таңдау арқылы өзіңіздің қапшығыңызды тексеріп шығыңыз.

V. Сабақты бекіту:

Электрондық оқулық бойынша 4 модульдегі тест орындалады. Тестке 7 мин уақыт беріледі.

VI. Сабақты қорытындылау.

Кластер құру. Кластермен 5 топ жұмыс жасайды, әр топта 3 адамнан. Топ тек қана өз бөлігімен жұмыс жасайды. Әр топқа 1 мин уақыт беріледі. Кластерді талдау – 1 мин










































VII. Үйге тапсырма беру.

4 модуль бойынша алған білімдерін қайталау. Қосымша ізденуге: Вирус түрлері.






Достарыңызбен бөлісу:

s-v-tvarovskij-yu-v-shorin-o-a-dyu-k-o-issledovanie-vozmozhnosti-obespecheniya-ems-res-seti-gsm-900-v-diapazone-e-gsm-c-res-specialnogo-naznacheniya.html
s-v-zemlyukov-kvoprosu-o-metodologii-doklada-o-sostoyanii-zakonodatelstva-altajskogo-kraya.html
s-variaciyami-h-moll-stranica-2.html
s-veroj-v-budushee-kniga-v-seti.html
s-vidannoj-specodezhdi-strahovie-vznosi-i-ndfl-platit-ne-nado-predislovie.html
s-vnimaniyu-rukovoditelej-sb-i-press-sluzhb.html
  • tetrad.bystrickaya.ru/voprosi-dlya-ekzamena-po-istorii-gosudarstva-i-prava-zarubezhnih-stran-dlya-studentov-vseh-form-obucheniya.html
  • university.bystrickaya.ru/glava-xviii-zemli-lesnogo-fonda-institut-zakonodatelstva.html
  • paragraf.bystrickaya.ru/vrukovodstve-predstavlen-kurs-tovarovedeniya-neprodovolstvennih-tovarov-rassmotreni-ih-svojstva-kachestva-i-sposobi-obrabotki-dlya-visshih-i-srednih-kommercheskih-uchebnih-zavedenij-tovarovedenie-pod-red.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/nauchis-pomogat-pervim-gazeta-sankt-peterburgskie-vedomosti-29032012-rossijskie-smi-o-mchs-monitoring-za-30-marta-2012-g.html
  • ucheba.bystrickaya.ru/programma-obrazovatelnogo-modulya-zapovednaya-bryanshina.html
  • college.bystrickaya.ru/1familnie-korni-torgovca-mebelyunemci-v-lesah-smolanda-saga-ob-ikea.html
  • testyi.bystrickaya.ru/5-mln-rublej-dlya-megionskoj-bolnici-etot-i-drugie-voprosi-stali-temoj-obsuzhdenij-uchastnikov-kruglogo-stola-pod.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/nasha-cel-bolvani.html
  • bystrickaya.ru/vtoraya-strategicheskaya-cel-o-merah-po-povisheniyu-rezultativnosti-rashodov.html
  • spur.bystrickaya.ru/metodicheskaya-razrabotka-vneklassnogo-meropriyatiya.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/metodicheskoe-posobie-posvyasheno-istorii-religioznih-obshin-i-razvitiyu-gosudarstvenno-konfessionalnih-otnoshenij-v-kazahstane-avtori-rassmatrivayut-opit-vzaimodejstviya.html
  • kontrolnaya.bystrickaya.ru/proizvodstvennij-plan-16-sostavlen-plan-dohodov-i-rashodov-predpriyatiya-zadacha-dannogo-dokumenta-pokazat-kak-budet-formirovatsya-i-izmenyatsya-pribil-16-plan-dohodov-i-rashodov-17.html
  • uchit.bystrickaya.ru/travmatizm-pri-zanyatiyah-fizicheskimi-uprazhneniyami.html
  • occupation.bystrickaya.ru/obmen-zheleza-klinicheskaya-himiya-v-diagnostike-i-lechenii.html
  • klass.bystrickaya.ru/8-sozdanie-otnoshenij-planirovanie-prodvizheniya-8-byudzhet-prodvizheniya-9-pravovie-ogranicheniya-prodvizheniya-9-formirovanie.html
  • zanyatie.bystrickaya.ru/tema-ppo--produkt-obobsheniya-publichnij-otchet-na-obsheshkolnoj-konferencii-direktora-shkoli.html
  • spur.bystrickaya.ru/kratkij-obzor.html
  • literature.bystrickaya.ru/drugie-rashoduemie-material-isklyuchaya-prisadochnie-materiali-4-ya-mezhdunarodnaya-specializirovannaya-vistavka.html
  • universitet.bystrickaya.ru/tematicheskij-plan-raspredelenie-uchebnih-chasov-po-discipline-strahovanie-po-specialnosti-finansi-i-kredit-dlya-dnevnoj-formi-obucheniya.html
  • urok.bystrickaya.ru/poyasnitelnaya-zapiska-programma-individualno-gruppovih-zanyatij-po-stranovedeniyu-prednaznachena-dlya-uchashihsya-6-klassa-i-rasschitana-na-35-chasov-1-chas-v-nedelyu.html
  • esse.bystrickaya.ru/publichnij-doklad-obsheobrazovatelnogo-uchrezhdeniya-krasnodarskogo-kraya-stranica-5.html
  • uchenik.bystrickaya.ru/igrovie-momenti-i-opornie-konspekti-na-urokah-istorii-chast-5.html
  • education.bystrickaya.ru/24-pravovaya-ohrana-intellektualnoj-sobstvennosti-malogo-biznesa.html
  • tasks.bystrickaya.ru/3-stoimost-uslug-i-poryadok-raschetov-tehnicheskoe-zadanie-na-okazanie-uslug-po-ocenke-rinochnoj-stoimosti-godovogo.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/monografiya-taganrog-stranica-27.html
  • tetrad.bystrickaya.ru/vibrosi-i-osobennosti-radioaktivnogo-zagryazneniya-territorii-respubliki-belarus-kurs-lekcij-minsk-2005-udk-614-876076-6-bbk-22-383.html
  • testyi.bystrickaya.ru/6587-usiliteli-nizkoj-chastoti-avtonomnie-ob-utverzhdenii-edinogo-perechnya-produkcii-podlezhashej-obyazatelnoj.html
  • pisat.bystrickaya.ru/tema-13-orator-i-auditoriya-vidi-polemiki-uchebnoe-posobie-tomsk-2008-g-vvedenie.html
  • esse.bystrickaya.ru/rabochij-plan-obshij-obem-18-chasov-lekcii-i-prakticheskie-zanyatiya-6-grupp24-chasov-prakticheskih-zanyatij-obem.html
  • bukva.bystrickaya.ru/prilozhenie-818-nastolnaya-kniga-menedzhera-npo.html
  • occupation.bystrickaya.ru/metodicheskie-ukazaniya-po-organizacii-i-vipolneniyu-preddiplomnoj-praktiki-dlya-studentov-vseh-form-obucheniya-specialnosti-080801-prikladnaya-informatika-v-ekonomike.html
  • studies.bystrickaya.ru/ekaterina-velikaya-i-rossiya-glazami-inostrancev-v-epohu.html
  • vospitanie.bystrickaya.ru/zhizn-pervobitnih-lyudej.html
  • universitet.bystrickaya.ru/tvorchestvo-yu-n-verhovskogo-v-istoriko-kulturnom-kontekste-pervoj-treti-hh-veka-10-01-01-russkaya-literatura.html
  • portfolio.bystrickaya.ru/plan-meropriyatij-po-realizacii-kriticheskih-zamechanij-i-predlozhenij-viskazannih-delegatami-v-sezda-profsoyuza-i-v-hode-otchetno-vibornih-konferencij-territorialnih-organizacij-profsoyuza-.html
  • © bystrickaya.ru
    Мобильный рефератник - для мобильных людей.